logo boiron

Какво е коклюш и защо е опасен?

Ежедневни грижи
Време на четене: 2 min

Коклюшът, известен още като магарешка кашлица, е силно заразна респираторна инфекция, причинена от бактерията Bordetella pertussis, която може да засегне всички възрасти.

Разпространение и симптоми

Коклюшът се разпространява лесно от човек на човек главно чрез капчици, образувани при кашляне или кихане. Инфекцията е най-опасна при кърмачетата.

Първите симптоми обикновено се появяват 7 до 10 дни след заразяването. Те включват лека температура, хрема и кашлица, която в типичните случаи постепенно се развива в натрапчива кашлица, последвана от магарешка кашлица, оттук и общоприетото наименование магарешка кашлица. Пневмонията е сравнително често усложнение, а гърчовете и мозъчното засягане се появяват рядко.

Пациентите с коклюш са най-заразни до около 3 седмици след началото на кашлицата и много деца, които се заразяват, имат пристъпи на кашлица, които продължават 4 до 8 седмици. За лечение на инфекцията се използват антибиотици и симптоматични медикаменти.

 

Как започва?

Заболяването започва с начални, леки симптоми като хрема, постепенно засилваща се суха кашлица, придружена от отпадналост и повишена температура. Кашлицата се засилва прогресивно и става пристъпна. Болният кашля непрекъснато, лицето става червено, дори синкаво, поради невъзможност за поемане на въздух. Устните и езикът също могат да посинеят. 

В края на пристъпа пациентът отделя жилави храчки и повръща. Колко често ще са пристъпите зависи от тежестта на заболяването. 

Какво е лечението?

Задължително се търси лекарска консултация! Лечението включва антибиотици, изписани от лекар, както и симптоматични средства за облекчаване на кашлицата. Ако състоянието е тежко, се налага болнично лечение. 

Към задължителното основно антибиотично лечение може да се добавят някои хомеопатични медикаменти, които да подобрят симптомите.
•    Ipeca 9 СН – при дразнеща кашлица, която завършва с повръщане, на всеки час по 5 гранули.
•    Drosera 15 СН – при много мъчителна кашлица, повръщане в края на пристъпа, 5 пъти по 5 гранули.
•    Corallium rubrum 9 СН – при пристъпна кашлица със стичане на слюнка, силно зачервено лице, 4 пъти по 5 гранули.
•    Coccus cacti 9 СН – при пристъпна, влажна кашлица, с трудно отделяне на секрети, 4 пъти по 5 гранули 
•    Belladonna 9 СН – при зачервено лице и много висока температура, 4 пъти по 5 гранули.

От самото начало на заболяването е добре да се прилага сироп Стодал (за деца от нулева възраст) или Стодал фемили (за възрастни). Може да се приема начесто според кашлицата за продължителен период от време.

Подходящ диетичен режим, излагане на чист въздух и прием на пробиотици са желателен елемент от комплексния подход в лечението на заболяването. 

Превенция

Най-добрият метод за предотвратяване на коклюш е имунизацията. Тридозовите първични серии ваксини срещу дифтерия-тетанус-коклюш (DTP3) намаляват риска от тежък коклюш в ранна детска възраст.

СЗО препоръчва първата доза да се приложи още на 6-седмична възраст; с последващи дози, давани на 4-8 седмици, на възраст 10-14 седмици и 14-18 седмици. Препоръчва се бустерна доза, за предпочитане през втората година от живота. Въз основа на местната епидемиологична ситуация може да са необходими допълнителни бустер дози .

д-р Петко Загорчев
Автор:
Д-р Петко Загорчев
Анестезиог, токсиколог, специалист клинична хомеопатия