Как да лекуваме млечница при бебето по естествен начин ?
Бебешката млечница е често срещана инфекция на устата при кърмачета. Тя се задейства от размножаването на дрожди, което нарушава баланса на оралната микробиота. Млечницата по принцип изчезва спонтанно, но прави кърменето болезнено и затруднява приема на храна.
Какво представлява млечницата?
Млечницата (или кандидозата) е инфекция на устата, която често засяга новородени, най-често от 7-ия ден (1). Подобно на чревната флора, устната кухина на бебето е дом на сложна биологична екосистема, която се установява от раждането. Гъбичката, Candida albicans, причинява млечница. Тъй като имунната система на бебетата е незряла и е в процес на развитие, тази гъбичка може да се размножи твърде много и да стане патогенна, като дисбалансира микробиотата на устната кухина. Имайте предвид, че Candida albicans често присъства в устата на бебетата, без да причинява проблеми, тъй като разпространението й се регулира от местната микробиална флора.
Какви са симптомите при млечница?
Млечницата при бебетата се характеризира с белезникави плаки, разположени по лигавиците на устната кухина: вътрешността на бузите, по небцето, венците или езика. Те може да изглеждат като налеп от кисело мляко, но не се отделят при леко търкане. В ъгълчетата на устата могат да се появят и малки нацепвания, които са зачервени и подути. По принцип млечницата не причинява болка. Въпреки това, контактът с млякото може да бъде болезнен и да причини плач по време на кърмене или хранене с шише.
При някои бебета с млечница могат да се появят червени лъскави петна по гънките на краката и бедрата, както и по дупето.
Как бебето се разболява от млечница?
Млечницата обикновено се появява в период, когато микробиотата на устната кухина на бебето е дисбалансирана: след антибиотично лечение, по време на никнене на зъби и др.
Млечницата се предава и чрез контакт със слюнка, чрез ръце и замърсени предмети: биберони, пипети, близалки и др.
Бебето може да се зарази и по време на раждане, ако майката има вагинална кандидоза.
Заразна ли е млечницата за кърмещата майка?
Млечницата на бебето и кожата на майката са тясно свързани по време на кърменето, а Candida albicans е много заразна. Тази гъбичка намира всички благоприятни условия за развитието си в гърдите на майката: топлина, влага, киселинност, тъмнина. В периода на кърмене бебето и майката лесно могат да се заразят едновременно и да си предадат гъбичките един на друг. Заразяването става чрез директен контакт от устата към гърдите.
Какви са симптомите на млечница при кърмеща майка?
Млечницата може да предизвика различни симптоми в гърдите:
- Зачервени, раздразнени и чувствителни зърна на гърдите;
- Лъскава или грапава кожа на ареолата; понякога фисури, сивкава или белезникава секреция;
- Необичайна болка по време на кърмене или болезнени зърна в периода между храненията;
Как да избегнем рецидивите?
Профилактиката изисква засилена хигиена:
- Стерилизирайте бибероните и шишетата от 24 до 48 часа след началото на лечението;
- Ако кърмите, стерилизирайте помпата за кърма;
- Спазвайте строг хигиенен протокол при всяко хранене: измивайте ръцете си системно, преди да поставите бебето на гърдата или да подготвите шишето му;
- Измийте внимателно ръцете си след третиране на устата му;
- Почистете всичко, което влиза в контакт с устата: плюшени играчки, кърпички за гушкане, чесалки за зъби, дрънкалки, залъгалки, пипети за витамин D и др.
- И накрая, не поставяйте в устата си биберон-залъгалката на бебето;
В случай на рецидив, помислете и за лечението на кожата на гърдите на майката, за да предотвратите повторно заразяване на бебето (подсушете и нанесете антимикотичен крем).
Как се лекува млечница?
Обикновено, ако няма усложнения, млечницата преминава спонтанно. Ако не изчезне след няколко дни, лекар или педиатър може да предпише противогъбично (антимикотично) лекарство за бебето, както и противогъбично лекарство за кърмачката. Тъй като Candida е заразна, често е необходимо да се лекуват едновременно и бебето и майката.
Хомеопатията предлага решения срещу млечницата при бебета
За лечение на млечница при бебето хомеопатията може да се препоръча с две цели: да облекчи дискомфорта в устата на бебето и кожата на майката и да предотврати рецидиви чрез теренно лечение на бебето и укрепване на неговата орална флора. Хомеопатичното лечение може да се прилага както на майката, така и на бебето. То е безопасно за организма, не предизвиква странични ефекти и е съвместимо с всяка друга терапия.