Хомеопатия и адаптиран хранителен режим: решения без риск при диария
Диарията може да се появи при вирусни инфекции, хранителни отравяния, заболявания или медикаментозно лечение... Причинява дискомфорт, умора и понякога дехидратация. Може да се облекчи без странични ефекти, благодарение на подходящ хранителен режим и хомеопатични лекарства.
Какво е характерно за диарията?
Диарията се характеризира с увеличаване на обема, водното съдържание и/или честотата на изпражненията. Тези течни изпражнения в някои случаи на хронични заболявания могат да бъдат примесени с кръв и слуз. Диарията често е придружена от газове, спазми, спешна нужда да отидете до тоалетна, понякога обща слабост и по-рядко висока температура. Ако диарията има инфекциозен произход, тя може да бъде придружена от гадене и повръщане. Тежката диария може да причини дехидратация, особено при уязвими групи като възрастни хора или бебета. Най-често това чревно разстройство се появява внезапно и изчезва спонтанно след 2-3 дни.
Кои са причинителите на диария?
Диарията може да се дължи на различни причини.
- Често се дължи на чревна инфекция, която е следствие от:
- Вируси, причиняващи гастроентерит, често срещани през зимата;
- Хранително отравяне, дължащо се на бактерии, салмонела например, съдържащи се в заразена храна;
- Или пък микроскопичен паразит.
- Може да бъде свързана с приема на определени лекарства (говорим за „ятрогенна диария“) като антибиотици, антиацидни лекарства за стомаха, нестероидни противовъзпалителни средства или химиотерапия при рак. В този случай диарията спира в края на лечението.
- Хранителната непоносимост, например към лактоза, също може да предизвика диария.
- И накрая, по-рядко, диарията може да бъде свързана с хронично възпаление на червата (болест на Крон, улцерозен колит), непоносимост към глутен или хормонални нарушения.
Знаете ли, че…?
Понякога симптомът на диария съпътства състоянието на запек! Това се нарича „лъжлива диария“. Това е често срещан симптом при хора, които страдат от хроничен запек, хора с увреждания в инвалидни колички или подложени на определено дългосрочно лечение (особено с невролептици). Червата са затлачени с материали, често много твърди, мускулатурата на червата се бори срещу запушването от изпражненията и отделяне на течни изпражнения в резултат от това, често се бърка с истинска диария. В този случай, ако се приложи лечение на диарията, то завършва с влошаване на състоянието на запек...
Научете повече за „диария на пътешественика“ (или „диария на туриста“)
По време на пътуване промяната в диетата, променяща чревната флора („микробиота“), физическият стрес от пътуването – климат, джет лаг (нарушаване на ритъма на организма при пътуване на далечни разстояния със самолети), а понякога и психологическият стрес създават благоприятна среда за стомашно-чревни разстройства и особено диария.
„Диария на туриста“ се появява след попадане в храносмилателната система на бактерия, вирус или по-рядко паразит.
Симптомите на „диария на пътешественика“ се появяват в рамките на 12 до 72 часа след поглъщане на замърсена вода или неизмита храна, или храна която е измита със замърсена вода. Бактерията Escherichia coli е микроорганизмът, който най-често причинява „диария на пътешественика“.
Как да предотвратим „диарията на пътешественика“ (или „диарията на туриста“)?
- Пийте само запечатана бутилирана вода или напитки, приготвени с преварена вода (същото правило важи и за кубчетата лед).
- Обелвайте плодовете.
- Избягвайте уличната храна и предпочитайте ресторанти с надеждна репутация;
- Избягвайте сурови зеленчукови или плодови салати, поставени на шведската маса в открити съдове:
- Предпочитайте храни, които току що са сготвени и са все още горещи.
- Избягвайте сорбета и сладоледи, пресни плодови сокове и мляко, което не е пастьоризирано или варено.
- Откажете се от всички храни, които трябва да се съхраняват при ниски температури и при които е възможно да е нарушена студената верига.
Какво да правим в случай на диария?
- Като цяло е препоръчително да поддържате разнообразна диета, дори и при липса на апетит. Ако спрете да се храните или да приемате течности, това няма да намали честотата на изхожданията и би било грешка. Целта е да се хидратирате и да се храните редовно и в малки количества, като приемате храни, които забавят транзита.
- Пийте чешмяна или бутилирана вода (с изключение на вода, богата на магнезий), сладък чай, бульон, плодови сокове или напитки, съдържащи кола, за да компенсирате загубата на вода.
- Яжте храни с ниско съдържание на фибри като бял ориз, тестени изделия, грис, бял хляб и картофи: те намаляват честотата на изпражненията. Забравете за известно време богатите на фибри зърнени храни.
- Консумирайте малко плодове и зеленчуци, особено сурови. За предпочитане яжте банани, круши, варени ябълки или дюли (компот), моркови, цвекло или тиквички, приготвени като супа (за да се подпомогне хидратацията). Избягвайте плодови сокове с пулпа или филтрирайте сока.
- Избягвайте сосове или мариновани ястия, панирани или пържени меса или риби, както и колбаси. За предпочитане е говеждо или птиче месо на скара, бяла шунка и яйца.
- Ограничете консумацията на храни, които дразнят чревната лигавица като подправки, горчица, оцет и др.
- Що се отнася до мазнините, използвайте ги в минимално количество. Откажете се от мазнините, преминали термична обработка и като цяло мазните продукти като сладкиши, майонеза, пържени картофи, сладкиши, сметана и др.
Диария, вследствие на вирусен гастроентерит: как да избегнем предаването?
Когато диарията е вследствие на вирусен гастроентерит (остра инфекция на храносмилателната система) е необходимо да се подобри хигиената, за да се избегне предаването на вируса и заразяването на хората около вас.
- Мийте често и старателно ръцете си (преди приготвяне на храна, преди хранене, след ходене до тоалетната). Ако няма вода, използвайте спиртен разтвор за почистване на ръце.
- Сменяйте редовно кърпите.
- Съхранявайте четките за зъби отделно и не споделяйте лични предмети (прибори за хранене, кърпи и др.)
- Използвайте хартиени кърпички за еднократна употреба.
- Почиствайте тоалетната с дезинфектант след всяко посещение.
- Дезинфекцирайте често докосвани повърхности като дръжки на врати, мивки и др.
Хомеопатия в допълнение към подходящ хранителен режим срещу диария
В допълнение към подходящ хранителен режим и повишен прием на течности, хомеопатията може да помогне за облекчаване на диарията и свързаните с нея симптоми: колики, подуване на корема, гадене, повръщане, умора, анално раздразнение.
В зависимост от наблюдаваните симптоми, посочения произход на диарията и контекста на появата, специалист по хомеопатия, лекар или фармацевт, ще препоръча персонализирано лечение. Хомеопатичните лекарства нямат странични ефекти и са съвместими с други лечения. Ако диарията продължи повече от 3 дни, е необходима консултация с лекар.