Често задавани въпроси: Хомеопатията, начин на употреба
Кой предписва хомеопатия? Къде мога да намеря хомеопатични лекарства?
Емблема на хомеопатичното лекарство е тубичката с гранули. Тубичките, които съдържат гранули или глобули са най-типичните за хомеопатията лекарствени форми, но те не са единствените. Много хомеопатични лекарства се предлагат и под формата на сиропи, таблетки, гелове, мехлеми, капки за очи, еднодозови опаковки за пиене и др.
Независимо от лекарствената форма на хомеопатичните медикаменти, тяхното производство се подчинява на едни и същи изисквания за качество и надеждност.
Хомеопатичните лекарства се предписват от обучени в тази област медицински специалисти: общопрактикуващи лекари или лекари-специалисти. Фармацевтът също може да даде съвет за употребата на хомеопатичен медикамент.
Във Франция от октомври 2011 г. и акушерките имат право да назначават хомеопатични лекарства при оплаквания, свързани с бременността.
В България хомеопатичните лекарства се продават само в аптеките. Фармацевтите ги познават и могат да Ви посъветват, относно тяхната употреба и показания. Ако желаете във Вашата семейна аптечка да имате хомеопатични лекарства, специалитетите на Боарон и някои от монопрепаратите могат да Ви бъдат много полезни в ежедневието. Потърсете съвет от Вашия фармацевт!
При бебета и малки деца, които все още не могат да смучат, гранулите (или глобулите Осцилококцинум) трябва да се разтворят в малко вода преди прием.
Препоръчително е гранулите или глобулите да се дават на разстояние от храненията.
Съвет за родители:
За да се спести време и усилия, общият брой гранули, който трябва да се даде през деня, може да се разтвори наведнъж в биберона с вода и след това да се дава на бебето толкова често, колкото е посочил лекарят.
Ако разтворите гранулите в чаша, ще е по-лесно да давате течността с пипета или капкомер.
Вашият лекар или фармацевт може да ви предпише/посъветва хомеопатична терапия, самостоятелно или в комбинация с други лекарства. Важно е да следвате неговите препоръки и да потърсите съвет, ако не сте сигурни.
За да намерите здравни специалисти, които използват хомеопатични лекарства можете да попитате Вашия фармацевт.
Наименованието на лекарството показва суровината, използвана за производството на хомеопатичния медикамент. То е изписано на латински, което позволява на лекарите в цял свят да идентифицират лесно и прецизно медикаментите.
Една от характеристиките на хомеопатичното лекарство е неговото разреждане. Числото след латинското наименование на хомеопатичния медикамент показва степента на разреждане. Напр. 9CH означава, че суровината е била разредена 9 пъти до стотната (1 капка суровина в 99 капки водно-алкохолен разтвор).
Двете букви CH означават стотично разреждане по Ханеман, т.е. методът на разреждане, разработен от д-р Ханеман, основателят на хомеопатията.
Лекарствата, които са в тубички (гранули и глобули), се приемат перорално, на разстояние от храненето, и трябва да се оставят да се разтопят в устата:
- Гранулите обикновено се приемат по 5 наведнъж, многократно през деня.
- Продължителността на хомеопатичното лечение и броят на приемите са посочени в рецептата и/или в листовката.
Във всички случаи трябва да спазвате предписанието на Вашия лекар или препоръката на фармацевта Ви.
В хомеопатията има две групи лекарства.
Някои хомеопатични лекарства нямат терапевтични показания, дозировка и листовка за пациент. Причината? В хомеопатията едно и също лекарство може да лекува различни заболявания (напр. храносмилателни проблеми и безсъние), или пък едно заболяване (обикновена настинка) може да се лекува с различни лекарства, избрани за конкретния пациент. Медицинският специалист избира какво и как да приема пациентът.
Лекарствата, които са без специфични терапевтични показания се предлагат в туби (традиционни за хомеопатията форми) и се наричат с латинското си наименование.
Други хомеопатични лекарства имат терапевтични показания. Техният състав (в повечето случаи комбинация от няколко лекарства) е разработен за лечение на даден проблем: настинка, кашлица, хрема, болки в гърлото и др. Прочитайки листовката или опаковката, пациентът може да разбере в какъв случай и в каква дозировка да приема дадения медикамент.
Тези лекарства, така наречените специалитети, се предлагат под формата на таблетки, гелове, мехлеми, сиропи, капки за очи и др. Те нямат латинско наименование, а носят търговската марка на производителя.