Алергиите при децата
Алергията е свръхчувствителност на организма, която кара имунната система да реагира прекомерно на вещества, които на пръв поглед са безвредни. Това води до респираторни, храносмилателни, кожни симптоми и др. Идентифицирането на алергията при малки деца позволява подходящо и бързо лечение за нейното облекчаване.
Какво представлява алергията?
Алергията е реакция на имунната система, провокирана от срещата с привидно безобидни вещества - алергени. Те присъстват главно във въздуха, в храната или в някои лекарства. Тази неадекватна реакция на тялото може да доведе до респираторни, храносмилателни, кожни, очни симптоми, оток или да бъде генерализирана остра реакция (анафилактичен шок).
Алергията се отключва от излагане на алергена и от генетична предразположеност. Ако двамата родители са алергични, рискът за тяхното дете да бъде алергично е 80%. Ако само единият е алергичен, тогава рискът детето да бъде алергично е 50% (1). Ако никой от родителите не е алергичен, детето може да развие алергии.
През последните години алергиите се увеличиха значително в индустриализираните страни. Те са особено чести при деца и млади хора, но могат да започнат и на всяка друга възраст. Над 20% от българското население страда от алергии (2).
Какви са различните видове алергии в детска възраст?
Хранителните алергии са тези, които засягат най-много децата. Най-честите алергени са кравето мляко, яйцата, фъстъченото масло, ядките (фъстъци, орехи, лешници и др.) и глутенът. С израстването на детето някои алергии към мляко и яйца изчезват, а алергията към фъстъци се лекува успешно в 20% от случаите (3).
Респираторни алергии, предизвикани от наличието на:
• акари: изпражненията им са алергени. Акарите представляват около 90% от праха в домовете ни;
• полени: появяват се в зависимост от периодите на цъфтеж, според географското разпространение на растителните видове. Виновниците за поленовата алергия са прашецът от дървета (чинар, топола, върба и др.), от треви или билки (пелин, амброзия и др.). Замърсеният въздух повишава тяхната агресивност;
• мухъл: развиват се във влажна среда, особено в бани и кухни;
• домашни любимци: котките, кучетата и дребните гризачи са източници на алергизиращи протеини. При кучетата и котките те присъстват в мастните и потните им жлези (разположени в дермата и хиподермата), в слюнката и по козината им. А при гризачите - в урината.
Кожни алергии при контакт с перилни препарати, козметика, латекс или определени метали, сплави и др.
Лекарствени алергии, свързани с приема на антибиотици, противовъзпалителни средства, аналгетици, антипиретици или дори свързани с прилагането на анестетични продукти.
Алергии към отрова, появяващи се след ужилване от пчела, оса, стършел, земна пчела или след ухапване от змия.
От значение е и качеството на въздуха на закрито в училищата...
През 2012 г. INSERM („Национален институт по здравеопазване и медицински изследвания“ - Франция) проведе проучване за качеството на въздуха на закрито в 6 френски града в 108 основни училища, където се обучават 6590 ученици (4). То разкрива, че 3 от 10 деца са изложени на по-високи нива на основните замърсители на въздуха, в сравнение със стойностите, препоръчани от СЗО (Световна Здравна Организация) и ANSES („Агенция по храните, околната среда и здравето и безопасността на работното място“ - Франция). Заключение: това излагане води до увеличаване случаите на астма и ринит сред учениците, особено сред най-застрашените деца: тези с алергии.
Кои признаци могат да подскажат за алергия?
Респираторни симптоми:
• Обилна хрема с бистър секрет, запушен или сърбящ нос;
• Повтарящи се залпови кихавици;
• Кашлица или свиркащо дишане, с усещане за тежест в гърдите;
• Недостиг на въздух при физическо усилие.
Очни симптоми:
• Зачервени и сълзящи очи;
• Клепачи - сърбящи, подути или слепнали от секрет.
Храносмилателни симптоми:
• Болка в корема, диария или запек;
• Силна регургитация (оригване), гадене или повръщане;
• Дискомфорт при преглъщане.
Кожни симптоми:
• Екзема, която може да се появи няколко часа след контакт с алергена: засяга приблизително 10% от бебетата (5);
• Уртикария, по-често срещана при възрастни;
• Едем на Квинке (оток на Квинке): води до бърз оток на кожата и лигавиците в областта на главата и шията и изисква спешно лечение.
На каква възраст могат да се диагностицират алергиите?
При поява на алергични симптоми при бебе или малко дете не бива да чакате консултация с лекар-алерголог и провеждане на скринингови тестове. Колкото по-рано се установи причината за алергията, толкова по-бързо може да се избегне излагането на алергена и толкова по-скоро детето може да получи облекчение.
Консултацията с лекар-алерголог включва обстойно събеседване с родителите за установяване на симптомите, изясняване на фамилната обремененост и информация за заобикалящата среда на детето. Провеждат се кожни тестове, включващи най-често срещаните алергени при децата и евентуално кръвен тест, ако кожните тестове не са убедителни. „Тестът с убождане” (Prick Test) е най-разпространеният кожен тест и се състои в поставяне на капка алерген в контакт с повърхностните тъкани на кожата. Кожният Прик тест наричан още тест за пробиване или надраскване проверява за незабавни алергични реакции към до 50 различни вещества наведнъж. При кърмачета и много малки деца се извършва на гърба, а при по-големите деца - на предмишницата. Методът е бърз и безболезнен. До 15 минути от провеждането му, получаваме информация за наличие на алергия. Днес съществуват ефективни терапевтични решения за лечение на алергии. Тези лечения за облекчаване на симптомите могат да бъдат алопатични или хомеопатични, както и протоколи за десенсибилизация към определени алергени.
1 - https://allergies.afpral.fr/allergie/decouvrir-les-allergies/qu-est-ce-qu-une-allergie
2 - https://www.vma.bg/newsitem.html?action=news&newsid=1293
3 - https://www.ameli.fr/rhone/assure/sante/themes/allergies/comprendre-allergies
4 - https://presse.inserm.fr/wp-content/uploads/2012/03/CP-Maesano-def.pdf.
5 - https://www.vidal.fr/maladies/chez-les-enfants/eczema-nourrisson-dermatite-atopique.html