Как по естествен начин да подпомогнете зарастването на рана ?
Зарастването на рани (цикатризация) е естествен процес. Зависи от много фактори и протича различно при всеки индивид. Подходящата и редовна грижа спомага за възстановяването на кожната тъкан и подпомага заздравяването. Хомеопатичното лечение също може да помогне за неговото оптимизиране.
Цикатризацията е естествен защитен механизъм
Лезия е област на увреждане на тъканите, причинена от нараняване или заболяване. Когато лезията наруши целостта на кожната бариера, оздравителният процес (цикатризация) започва незабавно, опитвайки се да възстанови поражението. Процесът на цикатризация зависи от много индивидуални фактори като възраст, общо здравословно състояние, генетични фактори, имунна система, естеството на лезията и причината за нея, дълбочината ѝ, локализацията, както и каква първа помощ е оказана.
Образуването на оток или хематом, наличието на замърсители в лезията или източник на инфекция оказват влияние върху напредъка на заздравяването.
От друга страна, кожна рана, чиито ръбове са чисти и близки, при която няма загуба на тъкан или попаднало чуждо тяло, предполага бързо заздравяване.
Няма общи препоръки относно лечението. Всеки индивид има свой собствен лечебен потенциал, който също може да се променя с течение на времето.
Какви са етапите на цикатризацията ?
Сред различните функции на кожата, основната ѝ е на защитна бариера между организма и околната среда, както и за предпазване на тялото от евентуални външни атаки.
Най-малката рана, дори и доброкачествена, изисква грижи, за да се насърчи процеса на заздравяване и да се избегне евентуална вторична инфекция.
Цикатризацията е физиологична реакция на заздравяване и възстановяване на тъканите. Тя протича в четири етапа (1):
- Хемостаза: (от гръцки: haemostasis – „кръвоспиране“): това е фазата на спонтанното кръвоспиране. Започва веднага щом раната се появи.
- Възпаление: при този етап се извършва мобилизиране, групиране и действие на имунните клетки, което може да доведе до елиминиране на патогенни елементи. Тази фаза настъпва до 24 часа след нараняването.
- Пролиферация: (процес на нарастване на тъканите чрез деление на клетките): този етап позволява производството на тъканни съставки и миграцията на клетки, полезни за възстановяване на кожата на ниво рана. Пролиферацията започва около 3 дни след образуването на раната и обикновено продължава 3 седмици. На този етап ръбовете на раната се събират.
- Ремоделиране: (или епителизация): този етап позволява възстановяването на различните слоеве на кожата. Това е по-дълга фаза, по време на която се възвръща еластичността на кожата. Ремоделирането започва около 21-ия ден и продължава от 12 до 18 месеца. С течение на времето белегът става по-гъвкав, по-гладък и по-мек.
Ваксинация срещу тетанус: нека да помислим и за това !
Кожната лезия е потенциална входна врата за инфекциозни агенти. Имунизационният календар и графикът за ваксиниране срещу тетанус трябва да се спазва през целия живот, защото въпреки че тетанус е рядко срещано инфекциозно заболяване, то е много сериозно по отношение на последствията и риска от смърт. Проверете при личния си лекар дали са ви поставени по график всички бустерни ваксини срещу тетанус. Ако мислите, че не са, съобщете това на медицинския специалист.
Как да се грижим правилно за раната, така че тя да зарасне по-добре?
1. Измийте ръцете си
Задължителна стъпка преди третиране на рана, за да не я замърсим с нашите собствени кожни бактерии: насапунисайте ръцете си и ги търкайте около 30 секунди, изплакнете ги под течаща вода и ги подсушете с чиста кърпа или ги оставете да изсъхнат. При липса на вода използвайте спиртен разтвор за почистване на ръце.
2. Почистете раната
Отстранете кръвта и мръсотията (пясък, прах, мъртва кожа и др.), като поставите раната под струя вода със стайна температура и леко потупвате с чист тампон или марля. Избягвайте студена вода, която свива кръвоносните съдове, забавя циркулацията на кръвта и може да забави заздравяването. При отсъствие на вода, почистете раната с физиологичен разтвор. При по-замърсена рана е желателно обливане и почистване с кислородна вода.
3. Дезинфекцирайте раната
Със стерилен компрес и подходящ антисептик дезинфекцирайте раната от центъра й навън, за да избегнете разпространението и развитието на бактерии. Моля, обърнете внимание, че алкохолът не е средство за дезинфекция на кожата и може, напротив, да създаде локални микролезии, насърчаващи вторична инфекция.
4. Защитете раната
Покрийте я с пластир или със стерилен компрес, прикрепен с лейкопласт. Поддържането на раната влажна ще подпомогне заздравяването й: не я оставяйте открита, за да изсъхне и да се образува кора (2). Сменяйте превръзката всеки ден в продължение на 2-3 дни, след това на всеки 2 дни (3) до заздравяване. При всяка смяна на превръзката почистете раната със стерилен тампон или марля и антисептик. Ако превръзката се намокри или замърси преждевременно, сменете я, за да бъде винаги чиста и суха.
За плитки разрези използвайте залепващи ленти за безшевно затваряне на рани. След почистване, подсушаване и дезинфекция на раната, поставете лента в рамките на 6 часа след порязването, за да съберете краищата на раната и да получите по-естетичен белег (4). Поставете първата лента перпендикулярно, в центъра на разреза. След това залепете други ленти върху останалата част от раната, успоредно на първата. Продължете да дезинфекцирате раната всеки ден, директно през лентите. След седмица отстранете лентите, като предварително ги навлажните с мокър компрес.
Как да стимулираме цикатризацията с хомеопатия?
Хомеопатичните лекарства могат да помогнат за заздравяването на различни видове рани. Те могат да бъдат предписани и в случай на забавено заздравяване или образуване на мехури, или изпъкнали белези („келоидни белези“). Лекарите хомеопати или фармацевтите с хомеопатични познания, могат да ви предложат хомеопатично решение за всеки отделен случай, в зависимост от естеството на раната, от какво е причинена и етапа на заздравяване.
Към момента това са данни от фундаментални изследвания. Те трябва да бъдат допълнени от проучвания за клинична употреба при хора, например при клинични изследвания на пациенти, при заздравяване на кожни лезии, предизвикани от лъчетерапия. Хомеопатията е подходяща както за стимулиране на цикатризацията, така и за предотвратяване на инфектиране на раната.
Слънцето: враг на цикатризацията
Заздравялата рана продължава да се възстановява в продължение на 6 до 18 месеца. Не я излагайте на слънце през този период, тъй като може да пигментира трайно. Носете дрехи, които покриват белега или го предпазвайте с чести апликации на слънцезащитен крем с висок защитен фактор (SPF 50).
(1) https://www.infirmiers.com/profession-ide/la-dynamique-de-la-cicatrisation & https://www.fiches-ide.fr/plaies-cicatrisation/la-cicatrisation/
(2) https://dermato-info.fr/fr/c-est-quoi-la-peau/la-cicatrisation-de-la-peau
(3) https://www.vidal.fr/maladies/peau-cheveux-ongles/plaies/traitements.html
(4) https://www.ameli.fr/assure/sante/bons-gestes/soins/soigner-plaie