Конюнктивитът е възпаление на лигавицата на окото, нареченa "конюнктива". Произходът му може да бъде вирусен, бактериален, алергичен или иритативен. Възможно е да се облекчи и в някои случаи да се избегне предаването на микроби благодарение на прости действия и хомеопатично лечение, адаптирано към всеки отделен случай.
Как да разпознаем конюнктивита?
Конюнктивитът е възпаление на конюнктивата, тънката мембрана, която покрива бялата част на окото и очертава вътрешната страна на клепачите. Характеризира се с различни симптоми:
- дифузно зачервяване на окото,
- сърбеж и подуване на клепачите,
- изтръпване, усещане за песъчинки или дразнене в окото,
- обилно сълзене на очите с бистър или понякога гноен, гъст и жълтеникав секрет,
- лепкави клепачи сутрин при събуждане,
- понякога, замъглено зрение и дискомфорт при излагане на светлина (фотофобия).
Ако няма усложнения, конюнктивитът не представлява риск за зрението.
Какви могат да бъдат причините за конюнктивит?
Конюнктивитът може да има различни причини.
Алергичният конюнктивит често се асоциира с алергичен ринит. Засяга алергичните хора и се появява при излагане на алерген от околната среда. Най-честите алергени са полени от трева, дървета или билки или дори акари, присъстващи в домашния прах. Алергичният конюнктивит е сезонен: появява се през пролетта, в края на лятото или началото на есента и обикновено изчезва с настъпването на студената зима. Засяга и двете очи със сърбеж, сълзене и понякога подуване на клепачите.
Алергичният конюнктивит може да се дължи и на други алергени, намиращи се в дома: плесени, мухъл, прах, домашни любимци и др., които причиняват алергии през цялата година.
Някои вещества като консерванти, влизащи в състава на капки за очи, продукти за грижа за контактни лещи или шампоани, също могат да са причина за алергична реакция на конюнктивата; както и хлорираната вода в плувните басейни или някои съставки в гримовете. Тогава говорим за конюнктивит, свързан с контактна алергия.
Иритативният конюнктивит често е свързан със сухота в очите. Липсата на сълзи причинява възпаление на конюнктивата със зачервяване, повърхностна пареща болка в очите и усещане за песъчинки. Може да се появи и след излагане на дим, особено тютюнев, или при силна запрашеност.
Вирусният конюнктивит е често срещан, особено при децата. Причинява се от различни вируси.
- Вируси, отговорни за епидемии от конюнктивит (например аденовирус): те присъстват особено в общности като детски ясли и училища и са много заразни. В този случай конюнктивитът често се придружава от ринит.
- Вируси, причиняващи еруптивни детски болести: морбили, рубеола, варицела, паротит (заушка) и др.
Вирусът на Herpes labialis (херпес на устните), който се характеризира с появата на малки кожни везикули, изолирани или групирани в клъстери, също може да е причина за появата на вирусен конюнктивит.
Предава се на бебето при контакт с ваш близък, който има херпес или при раждане по естествен път (когато майката има рецидив на генитален херпес).
Рисковете от очни усложнения са значителни (разязвявания на роговицата с белези, нарушаващи качеството на зрението). При съмнение за херпесен конюнктивит е необходима спешна медицинска консултация за подходящо конвенционално лечение.
Вирусният конюнктивит обикновено засяга и двете очи едновременно и е придружен от бистър, полупрозрачен секрет от очите.
Бактериалният конюнктивит се причинява най-често от стрептококи или стафилококи. Първоначално се засяга само едното око (за разлика от вирусния конюнктивит), преди да се разпространи и в двете. Предизвиква усещане за чуждо тяло в окото. Клепачите могат да бъдат подути и слепени при събуждане с гъст, гноен секрет.
Бебетата могат да се заразят с бактериален конюнктивит по време на раждане, когато майката има бактериална генитална инфекция. Случва се слъзните канали на бебетата да са запушени и да възпрепятстват изтичането на сълзите, което може да създаде предпоставки за бактериалния конюнктивит; говорим за "дакриоцистит" (възпаление на слъзната торбичка, причинено от стеснение или запушване на слъзните пътища). Най-често, до тримесечна възраст, този проблем изчезва от само себе си.
Хламидийният конюнктивит засяга предимно възрастни и е резултат от сексуален контакт с партньор с генитална инфекция, причинена от бактерия Chlamydia. Гениталната инфекция може да засегне уретрата при мъже и жени (уретрит), вагиналната лигавица при жените (вагинит) или аналната при двата пола. Новороденото може да се зарази по време на раждане, ако майката има полово предавана бактериална генитална инфекция. Хламидийният конюнктивит е болест, предавана по полов път, която изисква конвенционално антибиотично лечение.
Какво да направите, за да облекчите и предотвратите конюнктивит?
Някои определени действия спомагат за намаляване на дискомфорта.
За хора, които носят контактни лещи: свалете лещите, докато оздравее окото (очите), изчакайте още 24 часа и чак тогава ги използвайте отново. Ако лещите са за еднократна употреба, използвайте нов чифт. Ако са твърди контактни лещи, дезинфекцирайте ги много внимателно, за да избегнете евентуално повторно заразяване.
Измивайте окото (очите) с физиологичен разтвор няколко пъти на ден. Избършете с кърпичка за еднократна употреба (за всяко око отделна кърпичка).
Ако очите са слепнали, когато се събудите, използвайте тампон, напоен с топла вода, за да разделите внимателно миглите. Ако конюнктивитът е от алергичен произход, избягвайте, доколкото е възможно, контакт с алергена. По време на периоди на повишено разпространение на полените (поленизация) избягвайте косенето на тревата, работете в градината със защитни очила и когато пътувате с автомобил, не отваряйте прозорците, за да предотвратите навлизането на въздух отвън.
За целогодишни алергии, които най-често са причинени от алерген, присъстващ в дома: отстранете, ако е възможно, килимите и мокета, които съдържат акари и домашен прах; избягвайте близък контакт с животни, особено котки, избягвайте тютюнев дим.
За да се предпазите от конюнктивит, дължащ се на контактни алергии, свързани с хлор в плувни басейни, носете подходящи очила за плуване.
При иритативен конюнктивит избягвайте контакт с продукта, за който е известно, че дразни.
В случай на синдром на „сухото око“, накапете изкуствени сълзи, за да намалите възпалението на конюнктивата.
Вирусен или бактериален конюнктивит: как да предотвратим предаването?
Избягвайте да търкате очите си: това е предпоставка за развитие на възпалението и повишава риска от предаване на вируса или бактериите.
Измийте ръцете си преди и след докосване на очите. При липса на сапун използвайте спиртен разтвор за ръце.
Изхвърлете грима за очи, който е бил използван непосредствено преди началото на конюнктивита: вероятно е бил замърсен от вирус или бактерия и може да е причината за повторното заразяване.
За хора, които носят контактни лещи: свалете ги до пълно оздравяване и изчакайте още 24 часа, преди да ги използвате отново. Изхвърлете лещите за еднократна употреба и дезинфекцирайте много внимателно твърдите контактни лещи.
Не разменяйте лични вещи (кърпи, салфетки, слънчеви очила, бинокли и др.).
Сменяйте хавлиената си кърпа всеки ден, докато трае инфекцията.
Хомеопатия за облекчаване на конюнктивита?
Конюнктивитът може да има няколко причини и изисква подходящо терапевтично решение. Лекарят-хомеопат или фармацевтът ще ви препоръча индивидуално хомеопатично лечение, като се вземе предвид произхода на конюнктивита, симптомите и състоянието на пациента. То може да включва монопрепарати, които облекчават симптомите на конюнктивит: зачервяване, болка, парене, сърбеж, а понякога и теренно лечение, като се има предвид реактивния тип на пациента, в случай на рецидивиращ конюнктивит, особено алергичен. Хомеопатичното лечение може да допълни конвенционалното лечение, особено в случаите на бактериален (хламидиен) или херпесен конюнктивит, и в никакъв случай не може да замени конвенционалните лекарствата, предписани за тези показания. Хомеопатичните лекарства са подходящи за всички, нямат известни странични ефекти и са съвместими с други съвременни терапии.